flexile-white-logo

Budowa domu czy kupno mieszkania?

utworzone przez | lut 27, 2023 | Budowa domu | 0 komentarzy

Zakup mieszkania lub budowa domu to marzenie każdej osoby, która chce zamieszkać na swoim. Czasem koszt budowy domu jest nawet zbliżony do kosztu zakupu mieszkania, a bywa i niższy. Z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że sytuacja na rynku nieruchomości jest zmienna. Działek i mieszkań w niektórych miejscach brakuje. Problemem jest także niekiedy dostępność  kredytów hipotecznych. To jednak warto odłożyć na bok i zadać sobie pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem – budowa domu czy zakup mieszkania?

Porównanie kosztów budowy domu i kupna mieszkania

Porównanie kosztów budowy domu i kupna mieszkania

Przykładem niech będzie Warszawa. W stolicy ceny mieszkań w stanie deweloperskim są zróżnicowane. W ścisłym centrum miasta za metr kwadratowy zapłacić trzeba nawet 10000 złotych. Zakup mieszkania o wielkości 65 metrów kwadratowych dla czteroosobowej rodziny, położonego w dzielnicy dobrze skomunikowanej z centrum to około 500000 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt ewentualnego miejsca postojowego.

Oczywiście takie mieszkanie trzeba jeszcze wykończyć. I w tym przypadku ceny są mocno zróżnicowane. Mieszkanie można próbować wykończyć samodzielnie i jest to najtańsze rozwiązanie. Na ogół jednak konieczne jest zatrudnienie ekipy wykończeniowej. Podstawowe wyposażenie mieszkania tej wielkości kosztować może od 60 do 100000 złotych. Do tego dochodzą koszty poboczne np. notariusz. Całość wynosi nawet 700000 złotych.

Jak to wygląda w przypadku budowy domu? Ceny działek budowlanych są zróżnicowane. Sporo zależy od ich lokalizacji czy uzbrojenia. Działka położona około 20 km od stolicy kosztować może nawet 250 tysięcy złotych (5-8 ar). Są oczywiście lokalizacje tańsze i droższe. Pokusić się też można o zakup działki rolnej i jej odrolnienie.

Założyć można, że w planach jest budowa domu o łącznej powierzchni 150 metrów kwadratowych – z garażem. Sam projekt, uzbrojenie i opłaty administracyjne generują koszt minimum 20 tysięcy złotych. Budowa domu do stanu deweloperskiego to około 260000-300000 złotych. Potem przychodzi czas na wykończenie budynku i jego umeblowanie. To kolejnych 100-150 tysięcy złotych.

Sumując koszty budowy domu i kupna mieszkania na przykładzie Warszawy są podobne. W innych regionach można wybudować dom za około 350-400 tysięcy złotych (razem z działką), ale cena może być także znacznie wyższa. Sporo zależy od standardu wykonywanych prac.

Zalety posiadania domu

Zalety posiadania domu

Dom jednorodzinny to świetne rozwiązanie dla tych osób, które lubią spokój i ciszę. W tym przypadku mogą po ciężkim dniu pracy zrelaksować się i naprawdę odpocząć. Mogą przebywać w ciszy lub włączyć nieco głośniej muzykę, bo nikomu nie będą w ten sposób przeszkadzać.

Własny dom jest nieoceniony przede wszystkim latem. Można wtedy w ogrodzie urządzić grilla i zaprosić znajomych, spędzać czas na łonie natury itd. Domy są dobrym wyborem w przypadku tych osób, które lubią zwierzaki. Psy, zwłaszcza te większe, w mieszkaniach się po prostu męczą. Dom z ogrodem jest dla nich zawsze lepszym rozwiązaniem. Mieszkańcy domów prywatnych mogą także zapomnieć o problemach z parkowaniem. W centrach miast bywa z tym oczywiście różnie.

Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe. Często w tej samej cenie, co kilkudziesięciometrowe mieszkanie w centrum dużego miasta trzeba zapłacić tyle samo, co za znacznie większy dom zlokalizowany na obrzeżach miejscowości. Rożnica w cenie za metr kwadratowy bywa niekiedy bardzo duża.

Większa przestrzeń oznacza także o wiele większe możliwości. W domu można zagospodarować  jedno pomieszczenie na warsztat, drugie na spiżarnię, trzecie na garderobę, czwarte na gabinet itd. W mieszkaniach, nawet tych nieco większych, jest to już sporym problemem. Własny dom oznacza także własny ogród – nawet niewielki. Na świeżym powietrzu można organizować imprezy, ale na tym wcale nie koniec. Każdy kawałek ziemi można zagospodarować, obsadzić roślinami, a nawet uprawiać własne warzywa.

Zalety posiadania mieszkania

Podstawową zaletą mieszkań jest ich łatwa dostępność. W dużych miastach odpowiednie dla siebie mieszkanie znaleźć można w dosłownie parę dni. Urządzenie mieszkania jest też łatwiejsze niż wyposażenie domu i zajmuje o wiele mniej czasu.

Ogromne znaczenie ma tutaj lokalizacja. Z mieszkania do centrum miasta zawsze jest bliżej, nawet gdy zlokalizowane jest ono na obrzeżach danej miejscowości. Na osiedlach jest niezła infrastruktura. Są  sklepy, apteki, czasem piekarnie, przedszkola czy przychodnie lekarskie. Na osiedlach domów jednorodzinnych takich udogodnień na ogół nie ma. Dodatkowo na wyciągnięcie ręki są restauracje, kina, teatry itd. Mieszkańcy mieszkań położonych w centrum miasta nie mają problemów z tym, aby spotkać się z kimś na piwo czy wyjść do klubu.

Nie da się ukryć, że mieszkania nie są również tak mocno narażone na kradzieże, jak domy prywatne. Wynika to z obecności wokoło sąsiadów. Trudniej jest niepostrzeżenie włamać się do mieszkania niż położonego na uboczu domu. Kwestia bezpieczeństwa powinna być naprawdę istotna.

Budowa domu czy kupno mieszkania? Co daje więcej możliwości?

Wybór nieruchomości mieszkalnej to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Od tego w dużej mierze zależy jego przyszłość. Co wybrać – dom czy mieszkanie? Na samym starcie trzeba sobie zadać kilka podstawowych pytań:

  • Wolisz ciszę i spokój, a może preferujesz miejski styl życia?
  • W jaki sposób pracujesz? Musisz każdego dnia stawiać się w biurze w centrum miasta, a może pracujesz zdalnie?
  • Posiadasz samochód i lubisz nim podróżować?
  • Czy masz w planach posiadanie dzieci i ile chcesz ich mieć?
  • Jakie są twoje zainteresowania i w jaki sposób spędzasz czas wolny?
  • Czy lubisz prace przydomowe, a może ich nienawidzisz?
  • Czy w danej nieruchomości chcesz mieszkać do końca życia, a może tylko przez kilka lat
  • Masz zwierzaki domowe lub chcesz je mieć?
  • Co chciałbyś robić i gdzie mieszkać za 5, 10 lub 20 lat?

Nie ma tutaj złych i dobrych odpowiedzi. Trzeba być przede wszystkim ze sobą szczerym, aby nie popełnić poważnego błędu.

Co daje większe możliwości – dom czy mieszkanie? Zależy jak na to spojrzeć. W przypadku domów jednorodzinnych to od właściciela zależy niemal wszystko. Nie ma bowiem spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. To oznacza jednak i więcej obowiązków. Właściciel musi zajmować się np. odśnieżaniem chodnika.

Dom jednorodzinny oznacza na ogół i kawałek własnego ogrodu, który można zagospodarować według swojego własnego pomysłu. Stanąć w nim mogą akcesoria dla dzieci, grill, altana, meble ogrodowe itd. Zawsze można też zasadzić ulubione rośliny czy zdecydować się na uprawianie popularnych warzyw. Mieszkańcy mieszkań o czymś takim mogą niestety tylko pomarzyć.

Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. Są zwolennicy domów jednorodzinnych, a inni nie wyobrażają sobie nie mieszkań w mieszkaniu. Na pewno nie należy nikogo na siłę przekonywać do danej racji. Każdy powinien zastanowić się dobrze nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami, a następnie podjąć  na tej podstawie decyzję. Nie można się spieszyć, bo często rzutuje to na całe późniejsze życie.

Polecane wpisy

Poradnik wyboru drzwi zewnętrznych

Poradnik wyboru drzwi zewnętrznych

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to istotny krok przy tworzeniu bezpiecznego i funkcjonalnego domu. Drzwi te nie tylko pełnią rolę wizytówki, ale również chronią przed warunkami atmosferycznymi oraz niepożądanymi gośćmi. Decyzja o zakupie powinna uwzględniać...

czytaj dalej

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie realizacje

Energo 85 -pod klucz- Borki Wielkie

Energo 85 -pod klucz- Borki Wielkie

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/[dmg_masonry_gallery...

Energo 85 -stan deweloperski – Sieraków Śląski

Energo 85 -stan deweloperski – Sieraków Śląski

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/[dmg_masonry_gallery gallery="258633,258635,258636"...

Energo 103 – stan deweloperski – Szczedrzyk

Energo 103 – stan deweloperski – Szczedrzyk

Prefabrykowany dom parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 103 m2Wykończenie: Stan deweloperski Link do oryginalnego projektu przed...

Klasyczny – stan deweloperski – Krupski Młyn

Klasyczny – stan deweloperski – Krupski Młyn

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymPowierzchnia użytkowa domu: 97 m2Wykończenie: Stan Deweloperski Link do oryginalnego projektu przed...