Czy warto budować dom z prefabrykatów?

utworzone przez | wrz 27, 2022 | Domy szkieletowe | 0 komentarzy

Wiele rodzin marzy o własnym domu. Niestety jego budowa może zająć całkiem sporo czasu. Dlatego rozwiązaniem, które warto rozważyć, są domy z prefabrykatów. Są one wykonywane z gotowych materiałów. Dużą popularnością od lat cieszą się już w Skandynawii, Austrii czy Niemczech. Składają się z elementów prefabrykowanych, przygotowanych wcześniej. Te są transportowane na miejsce budowy i tam montowane zgodnie z projektem. Domy prefabrykowane postawić można już w ciągu jednego miesiąca.

Czy warto budować dom z prefabrykatów?

Rosnąca popularność domów z prefabrykatów wynika w dużej mierze z ich krótkiego czasu budowy. Na plac budowy dostarczane są już gotowe elementy, które trzeba złożyć w jedną całość. Inwestora nie interesuje czas, który jest potrzebny na wykonanie prefabrykatów. Przeszkodą nie są też różne warunki pogodowe. Pod tym względem domy z prefabrykatów zdecydowanie wygrywają z tymi budowanymi w tradycyjny sposób.

Oszczędność czasu w tym przypadku wynika nie tylko z szybkiego montażu domów prefabrykowanych. Przy budowie domów murowanych sporo czasu poświęcić trzeba również np. na wybór ekipy budowlanej, negocjowanie warunków współpracy, kontrolowanie postępu prac itd. Firmy, które zajmują się budową domów z prefabrykatów, zazwyczaj oferują usługę kompleksową. Niekiedy nawet zajmują się wykańczaniem wnętrz pod klucz.

Oczywiście na tym nie koniec atutów domów prefabrykowanych. Ich budowa nie generuje zbyt dużego bałaganu czy powstania na działce dużej ilości odpadów. Inaczej jest w przypadku standardowej technologii murowanej. Sprzątanie nie zajmuje więc zbyt wiele czasu i nie jest bardzo uciążliwe. Warto też wspomnieć o jakości elementów prefabrykowanych. Powstają one, jak sama nazwa wskazuje, w fabryce, a więc w warunkach iście laboratoryjnych. Proces ich produkcji jest nieustannie kontrolowany. Dlatego wyróżniają się one wysoką wytrzymałością i są bardzo trwałe. Producenci udzielają zresztą na nie odpowiedniej gwarancji.

Domy prefabrykowane są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym bardzo zależy na czasie. Nadają się one do mieszkania całorocznego, ale niekiedy są to budynki użytkowane sezonowo np. domki letniskowe. Budowa domu szkieletowego odbywać się może w zasadzie o każdej porze roku, bo nie są konieczne w tym przypadku żadne prace mokre. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na budowę domu z prefabrykatów dla siebie i swojej rodziny.

Zalety domów prefabrykowanych

Zalety domów prefabrykowanych

Trudno nie zgodzić się z tym, że domy prefabrykowane mają całkiem sporo zalet. Oto najważniejsze z nich:

 1. Wytrzymałość konstrukcji – wykorzystywane w tym przypadku moduły są bardzo wytrzymałe. Budynki prefabrykowane muszą spełniać wymagania projektowe i wytrzymywać obciążenia, które wynikają z transportu.
 2. Krótki czas budowy – budowa domu prefabrykowanego nie jest trudna. Jego konstrukcja powstaje bowiem z fabryce, a na działkę trafiają większe moduły, które trzeba osadzić na fundamencie i połączyć w jedną całość. To świetna opcja dla tych osób, którym należy na czasie. Sam szkielet domu z prefabrykatów zazwyczaj staje w ciągu kilku dni. Potem budynek trzeba jeszcze wykończyć. Poza tym domy prefabrykowane można zacząć stawiać o dowolnej porze roku. Stan zamknięty osiąga się bowiem bardzo szybko, a przeprowadzane prace nie wymagają określonych warunków pogodowych.
 3. Dobra akustyka – okazuje się, że domy z prefabrykatów cechują się o wiele lepszą akustyką niż te murowane. W standardowych budynkach dźwięk rozchodzi się bowiem po konstrukcji ścian i stropu. W tym przypadku każdy moduł to niejako osobna konstrukcja. Moduły po połączeniu w dom są zabezpieczone przed przenoszeniem się między nimi hałasu.
 4. Atrakcyjna cena – nie wszyscy wiedzą o tym, że domy prefabrykowane wcale nie muszą być droższe iż tradycyjne. Oczywiście wszystko zależy od wybranego projektu, stosowanych materiałów czy lokalizacji.
 5. Energooszczędność – nie jest prawdą to, że domy z prefabrykatów są trudne do ogrzania. Jest wręcz przeciwnie. Są to zazwyczaj budynki energooszczędne, a niekiedy i pasywne. To świetna informacja dla tych osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.
 6. Czystość budowy – budowa w przypadku domów z prefabrykatów jest czysta. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Na placu budowy nie są składowane żadne materiały. Dlatego nie trzeba ich chronić przed kradzieżą czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To wszystko wpływa przy okazji na zmniejszenie kosztów okołobudowlanych.

Dom prefabrykowany a murowany – różnice

Domy prefabrykowane mocno różnią się od murowanych kilkoma istotnymi kwestiami

 • Materiał – domy murowane powstają oczywiście z cegieł. W przypadku domów prefabrykowanych wykorzystywane są inne materiały np. beton czy drewno. Od tego zależy wygląd budynku, jego parametry czy koszt budowy. Jednak domy prefabrykowane i murowane różni przede wszystkim sposób stawiania.
 • Czas budowy – domy prefabrykowane powstają o wiele szybciej niż te murowane, co ma związek z wykorzystywaną w tym przypadku technologią. Budynki murowane często powstają przez wiele lat. Na ich budowę wpływ mają np. warunki pogodowe. Domy z prefabrykatów tworzone są niezależnie od pogody. Wszystkie elementy są transportowane na plac budowy i tam montowane. Budynek w stanie surowym powstaje bardzo szybko.
 • Koszty – warto wyróżnić tutaj koszty budowy i koszty utrzymania. Na pewno, gdy celem jest budowa domu energooszczędnego, to tańszym rozwiązaniem są domy prefabrykowane. Warto też pamiętać, że w przypadku budynków z prefabrykatów można na starcie jasno określić koszty inwestycji i termin jej oddania. Nie ma żadnych ukrytych kosztów i nieprzewidzianych wydatków. Domy prefabrykowane są też bardziej ekonomiczne w zakresie ich późniejszego utrzymania. To efekt np. braku mostków termicznych i błędów konstrukcyjnych.
 • Wpływ na środowisko naturalne – podczas budowy domów murowanych często zapomina się o wywozie śmieci czy utrzymaniu porządku na działce. Powstają odpady, które częstą są bardzo szkodliwe dla środowiska. Z kolei budowa domu prefabrykowanego jest czysta, bo wszystkie jego elementy powstają w hali produkcyjnej.

Mity na temat domów prefabrykowanych

Mity na temat domów prefabrykowanych

Co ciekawe, w Polsce wciąż krąży wiele fałszywych stereotypów na temat domów prefabrykowanych. Czas je obalić:

 • Domy prefabrykowane są mało estetyczne – rzeczywiście prefabrykaty tworzone są w fabrykach, co daje wyobrażenie mało efektownego wyglądu zewnętrznego domów z nich wykonanych. Jednak budynki prefabrykowane mogą mieć bardzo zróżnicowany wygląd. Poza tym sporo firm oferuje dzisiaj możliwość adaptacji projektów dostarczonych przez inwestorów. Daje to naprawdę szerokie pole do popisu.
 • Domy prefabrykowane są mało wytrzymałe – domy murowane wznoszone na solidnych fundamentach kojarzą się z trwałością i dlatego wciąż wiele osób się na nie decyduje. Inne rozwiązania są często uważane za mało trwałe. Jednak domy prefabrykowane są dzisiaj wznoszone z materiałów najwyższej jakości i są niezwykle żywotne.
 • Domy prefabrykowane są podatne na pożary – dotyczyć ma to przede wszystkim domów drewnianych. Laikom wydaje się, że jest to materiał łatwopalny, ale w praktyce domy prefabrykowane cechują się wysoką ognioodpornością. Wykorzystywane w ich przypadku drewno jest poddawane bowiem odpowiedniej obróbce. Uzyskuje gładką powierzchnię – odporną na działanie ognia. Poza tym prefabrykaty wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych w środku wypełniane są wełną mineralną. To materiały odporne na szkodliwe działanie ognia. Zresztą i tak ewentualne szkody są tutaj bardzo łatwe do naprawienia.

Domy prefabrykowane od lat cieszą się dużą popularnością w Europie Zachodniej czy Skandynawii. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej decydują się na ich budowę także Polacy. Trudno się temu dziwić, bo mają one sporo zalet. Ich atutami jest krótki czas budowy, duża wytrzymałość czy energooszczędność. To rozwiązanie, które jest idealne dla osób, którym zależy na czasie. W tym przypadku dom wznoszony jest bardzo szybko. Pod tym względem budynki murowane nie mogą się równać domom z prefabrykatów.

Polecane wpisy

Korzyści z posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków

Korzyści z posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków

Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób mieszkających poza miastem. Taka inwestycja niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno ekologicznych, jak i finansowych. Dzięki własnej oczyszczalni możemy znacząco zmniejszyć wpływ...

czytaj dalej

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie realizacje

Dom Nowoczesny XL – Karczów

Dom Nowoczesny XL – Karczów

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym Powierzchnia użytkowa domu: 130 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją: https://zimmermann-haus.com.pl/dom-nowoczesny-xl-130m2 Darmowa...

Dom Klasyczny lustro – Chrząstowice

Dom Klasyczny lustro – Chrząstowice

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymPowierzchnia użytkowa domu: 97 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-klasyczny-97m2/Darmowa wycena...

Dom Energo 101 – Blachownia

Dom Energo 101 – Blachownia

Prefabrykowany dom parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 101 m2Wykończenie: Pod klucz Link do oryginalnego projektu przed adaptacją:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-101 Darmowa...

Dom Energo 85 – Walidrogi

Dom Energo 85 – Walidrogi

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/Darmowa wycenaWybudujemy Twój Dom marzeń+48 662 355...