Czy warto zakładać pompę ciepła?

utworzone przez | paź 24, 2022 | Energooszczędność | 0 komentarzy

Nadejście jesieni nierozerwalnie wiąże się z wejściem w tzw. sezon grzewczy. W przypadku budynków wielorodzinnych najpopularniejszym rozwiązanie jest centralne ogrzewanie. Jednak w przypadku domów jednorodzinnych sprawa nie jest już taka prosta. Ogrzewanie budynku to spory wydatek dla każdego gospodarstwa domowego. Ciekawym pomysłem, który wart w tym przypadku rozważyć jest instalacja pompy ciepła. Zwraca się to może nie od razu, ale na pewno po kilku latach i to z nawiązką.

Zalety pompy ciepła

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła mają niewątpliwie wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • bezobsługowość,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • długa żywotność wykorzystywanych urządzeń,
  • ekologiczność,
  • możliwość chłodzenia budynku w okresie letnim.

W przypadku pomp ciepła nie trzeba zajmować się transportem i składowaniem paliwa, a potem rozpalaniem i regularnym czyszczeniem kotła. Urządzenia tego rodzaju nie potrzebują specjalistycznej kotłowni. Taki system gwarantuje oszczędność miejsca. Pomieszczenie techniczne można wykorzystać w dowolny sposób. Zdecydowana większość nowoczesnych pomp ciepła w okresie letnim wykorzystywana może być do chłodzenia pomieszczeń. Dodatkowo inwestorzy cenią sobie ten system grzewczy, bo są dzięki niemu niezależni od cen paliwa, ich jakości czy ciągłości dostaw. Ma to naprawdę ogromne znaczenie.

Warto też wspomnieć o tym, że pompy są bezemisyjne. W czasie ich eksploatacji nie powstają żadne szkodliwe spaliny. Nie dochodzi więc do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Stawiając na pompy ciepła, można skutecznie ograniczyć wydobycie i zapotrzebowanie na paliwa kopalne. W ten sposób każdy może osobiście przyczynić się do zmniejszenia problemu smogu. Z pompami ciepła związana może być tylko jedna emisja. Mowa tutaj o zanieczyszczeniach, które powstają na skutek procesu produkcji energii elektrycznej zasilającej urządzenie, które napędza sprężarkę.

Pompa ciepła wraz z fotowoltaiką

Pompa ciepła wraz z fotowoltaiką

Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne są rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Obie inwestycje podlegają zresztą pod programy dofinansowujące ich zakup czy montaż. Warto zaplanować je już na etapie budowy domu. Jednak także i w przypadku starszych budynków można się pokusić o ich montaż.

Oczywiście są krytycy łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką. Podkreślają fakt, że fotowoltaika produkuje energię latem, ale pompa ciepła potrzebuje jej dopiero zimą. Dlatego obie instalacje mają być niezbyt wydajne. Nie jest to jednak prawda. W okresie zimowy zysk z fotowoltaiki wcale nie są zerowe. Panele słoneczne pracują nawet przy niskich temperaturach. Odbierają rozproszone promieniowanie słoneczne, które jest obecne podczas zachmurzenia. Domowa elektrownia solarna przesyła do sieci energetycznej nadwyżki wyprodukowanej energii. Jesienią i zimą można je odebrać i warto to zrobić, bo jest na to jedynie rok. Mowa tutaj o tzw. systemie bilansowania energii.

Czy warto się zdecydować na pompę ciepła z fotowoltaiką? Jest to bardzo dobre rozwiązanie. W ten sposób można skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie i energię elenktyczną. Bez problemu można zazwyczaj oszacować średni czas zwrotu inwestycji. Rachunki za ogrzewanie i prąd stają się wówczas o wiele bardziej przewidywalne. Tymczasem ceny oleju opałowego czy gazu ziemnego zmieniają się niekiedy bardzo często. Warto jednak zlecić montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych doświadczonej firmie, aby mieć pewność, że dane urządzenia posłużą nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Pompy ciepła są oczywiście zaliczane do ekologicznych źródeł ogrzewania. Dlatego montowane mogą być na preferencyjnych warunkach. Skorzystanie z odpowiedniego dofinansowania to jeden z dobrych sposobów na obniżenie wysokich kosztów początkowych zakupu oraz instalacji systemu z pompą.  Ubiegać się o nie mogą osoby fizyczne i osoby prawne, a także spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, spółki prawa handlowego czy rolnicy.

Można w tym celu zgłosić się do:

  • danego Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
  • Funduszu Termomodernizacji i Remontów,
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW,
  • Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej WFOŚiGW,
  • samorządów gminnych i powiatowych,
  • Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR.

Z pomocy skorzystać można np. w ramach:

  • popularnego programu „Czyste Powietrze”,
  • Funduszu Termomodernizacji i Remontów FTiR,,
  • dofinansowania z NFOŚiGW,
  • Regionalnych Programów Operacyjnych RPO,
  • programu Agroenergia w przypadku rolników indywidualnych,
  • lokalnych programów antysmogowych.

Warto ponadto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Uprawnia ona do odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na nowoczesny system ogrzewania z pompą ciepła.
Nie da się ukryć, że Unia Europejska w swojej polityce klimatycznej stawia na tego typu urządzenia grzewcze. Mają one rozwiązać problem emisji zanieczyszczeń to atmosfery. Pozwolą także uniezależnić się od gazu z Rosji.

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Specjaliści wyliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni 200 metrów kwadratowych pompą ciepła oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej to około 1500-2000 złotych. Dla porównania w przypadku instalacji gazowej jest to 3000 złotych, a elektrycznej nawet 6000 złotych. Tutaj wydatki obejmują też koszt prądu, który jest zużywany np. przez grzałki elektryczne. Najlepiej sprawdza się wtedy dwutaryfowe rozliczanie zużycia energii elektrycznej. Co ciekawe, pompa ciepła może nie tylko ogrzewać budynek, ale i go chłodzić. Robi to znacznie taniej niż klimatyzacja.

Jeszcze kilka lat temu instalacja pompy ciepła oznaczała koszt rzędu 70-80 tysięcy złotych. Dzisiaj jest to od 30 do 40 tysięcy złotych. Sama pompa o mocy 7-10 kW kosztuje około 20 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć zasobnik ciepłej wody użytkowej czy dolne źródło. Na szczęście nie ma w tym przypadku potrzeby budowania komina spalinowego czy kotłowni. Oczywiście cena ostateczna pompy ciepła z całą instalacją zależy od wielu różnych czynników np. termoizolacyjności budynku i jego wielkości czy możliwości zastosowania kolektorów poziomych.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się na terenach, na których nie ma dostępu do sieci gazowej. Wtedy koszty instalacyjne nie są zbyt wysokie, gdy weźmie się pod uwagę system z kotłem na gaz. Samo przyłącze gazowe kosztować może ponad 10 tysięcy złotych, a komin spalinowy 4000 złotych. Zresztą wydatki początkowe w przypadku pomp ciepła zwracają się zaskakująco szybko.

Od kilku lat zauważyć można, że pompy ciepła są coraz chętniej wykorzystywane do ogrzewania budynków jednorodzinnych i nie tylko. Są to systemy coraz nowocześniejsze. Dodatkowo można na ich zakup i montaż uzyskać spore dofinansowanie. Dlatego wiele osób wybiera właśnie je zamiast tradycyjnych źródeł ogrzewania. Przemawia za nimi zresztą sporo zalet. Są one w zasadzie bezobsługowe i bardzo żywotne. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego, a przy tym opłacalne pod kątem ekonomicznym. Czego chcieć więcej?

Polecane wpisy

Wybór kierownika budowy – na co zwrócić uwagę?

Wybór kierownika budowy – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego kierownika budowy to jeden z najważniejszych decyzji, które podejmujesz podczas realizacji projektu budowlanego. To osoba, która będzie koordynować pracę na placu budowy, dbać o przestrzeganie harmonogramu, jakość wykonania oraz przepisy...

czytaj dalej
Planowanie przestrzeni wokół domu – praktyczne porady

Planowanie przestrzeni wokół domu – praktyczne porady

Kiedy myślimy o własnym domu, często skupiamy się na jego wnętrzu, zapominając o równie ważnej przestrzeni wokół niego. Ogród, taras czy nawet mały skrawek zieleni mogą stać się oazą spokoju, miejscem zabaw dla dzieci czy przestrzenią do spotkań towarzyskich. Aby...

czytaj dalej

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie realizacje

Dom Energo 73 – Konradów

Dom Energo 73 – Konradów

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowy Powierzchnia użytkowa domu: 73 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją: https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-73Darmowa wycenaWybudujemy Twój Dom...

Nowoczesny XL – Pod Klucz – Radziejów

Nowoczesny XL – Pod Klucz – Radziejów

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym Powierzchnia użytkowa domu: 130 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją: https://zimmermann-haus.com.pl/dom-nowoczesny-xl-130m2 Darmowa...

Dom Energo 85 – pod klucz – Nysa

Dom Energo 85 – pod klucz – Nysa

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/Darmowa wycenaWybudujemy Twój Dom marzeń+48 662 355...

Dom Energo 73 – pod klucz – Malnia

Dom Energo 73 – pod klucz – Malnia

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowy Powierzchnia użytkowa domu: 73 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją: https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-73Darmowa wycenaWybudujemy Twój Dom...