Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?

utworzone przez | wrz 21, 2022 | Domy szkieletowe | 0 komentarzy

Budownictwo szkieletowe cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Na domy tego typu decydują się przede wszystkim te osoby, którym zależy na szybkim i stosunkowo niedrogim wybudowaniu domu całorocznego. Budowa tego typu obiektu trwa o wiele krócej, niż ma to miejsce w przypadku budynków wznoszonych w tradycyjny sposób.

Domy szkieletowe są bowiem składane na miejscu budowy z przygotowanych wcześniej elementów prefabrykowanych. Dlatego już po zaledwie kilku dniach montażu na działce widoczna jest wyraźna bryła budynku. Są już ściany i dach. Istnieją otwory na okna i drzwi. Co istotne, szybkie tempo budowy domów szkieletowych nie oznacza ich kiepskiej jakości. Są to budynki, które użytkować można przez cały rok. Jesienią i zimą  nie ma żadnych problemów z ich ogrzewaniem. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii są energooszczędne, co w obecnych czasach jest ogromną zaletą. Trudno się dziwić, że budownictwo modułowe przeżywa obecnie rozkwit swojej popularności.

Czas budowy domu szkieletowego

Czas budowy domu szkieletowego

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile trwa budowa domu szkieletowego. Standardowy czas realizacji to 90 dni. Jednak w przypadku dużych budynków czas ten może się nieco wydłużyć. Jednak i tak domy szkieletowe wznoszone są bardzo szybko, gdy weźmie się pod uwagę inne technologie budowy.

Zazwyczaj od 4 do 8 tygodni potrzebne jest na rozpoczęcie montażu domu szkieletowego od momentu wykonania płyty fundamentowej. Na same roboty fundamentowe przypada na ogół około tydzień. Montaż domu razem z konstrukcją dachową zajmuje 2-3 ni. Potem następuje wykonanie pokrycia dachowego, montaż drzwi i okien. Kolejnym krokiem są wszelkiego rodzaju prace instalacyjne oraz prace elewacyjne. Na koniec pozostają jeszcze roboty wykończeniowe. W ten sposób dom szkieletowy można w całości wznieść w około 3 miesiące.

Budownictwo szkieletowe cieszy się coraz większą popularnością właśnie z uwagi na szybki czas budowy domów prefabrykowanych. Często można się do nich wprowadzić w ciągu zaledwie kilku miesięcy od momentu rozpoczęcia prac. Pod tym względem znacznie wygrywają one z domami tradycyjnymi, murowanymi. Dodatkowo w czasie montażu nie trzeba martwić się niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Nie wpływają one w żaden sposób na przygotowany harmonogram prac. Nie ma więc ryzyka, że budowa przeciągnie się w czasie.

Oczywiście dość duże znaczenie ma wielkość budowanego domu szkieletowego. Małe domy letniskowe można wznieść w naprawdę krótkim czasie. Jednak w przypadku bardziej okazałych budynków energooszczędnych zająć może to nieco więcej czasu. Sporo zależy także od stanu, w którym dom ma zostać oddany klientowi. Budynek w stanie surowym zamkniętym będzie gotowy wcześniej niż ten w stanie deweloperskim. Nie powinno to jednak nikogo zaskoczyć.

Warto się zdecydować w tym przypadku na współpracę z doświadczoną i renomowaną firmą, która ma na swoim koncie wiele realizacji. Wówczas szanse na to, że budynek powstanie szybko, są znacznie większe.

Jak powstaje dom szkieletowy?

Jak powstaje dom szkieletowy

Na starcie trzeba oczywiście wybrać producenta domów prefabrykowanych. Ten etap zajmuje na ogół nieco więcej czasu, podobnie jak wybór odpowiedniego projektu. Jak przebiega krok po kroku budowa domu szkieletowego?

  1. Etap pierwszy – określenie swoich potrzeb i kontakt z firmą, która zajmuje się budową domów szkieletowych. Etap ten obejmuje też wybór odpowiedniego projektu i ewentualne zmiany z nim związane. Najważniejsze jest to, aby inwestor był z efektu zadowolony. W końcu dom ma być spełnieniem jego marzeń.
  2. Etap drugi – przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej. Bez tego nie można uzyskać pozwolenia na budowę. Potrzebne w tym przypadku są między innymi wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, warunki zabudowy (gdy nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego), mapa do celów projektowych czy oświadczenia o prawie do dysponowania daną działką. Od tego, jak szybko zostaną skompletowane dokumenty, zależy oczywiście czas uzyskania pozwolenia na budowę.
  3. Etap trzeci obejmuje ewentualne zmiany związane z budową.
  4. Etap czwarty wiąże się z przystąpieniem do uzyskania dziennika budowy. Inwestor musi także potwierdzić, że posiada odpowiednio wysokie środki finansowe na sfinansowanie danej inwestycji. Może oczywiście w tym przypadku wystąpić o udzielenie mu kredytu hipotecznego. Dopiero potem można przystąpić do prac związanych z wykonaniem płyty fundamentowej.
  5. Etap piąty to już kompleksowa budowa domu szkieletowego na wykonanej wcześniej płycie fundamentowej. Czas, który mija od jej wykonania do chwili rozpoczęcia montażu, bywa mocno zróżnicowany. Zazwyczaj wynosi od 4 do 8 tygodni i zależy od wielu czynników. Sama budowa domu z prefabrykatów obejmuje: roboty fundamentowe (zazwyczaj około tydzień), montaż domu z konstrukcją dachową (do 3 dni), wykonanie pokrycia dachowego, montaż okien i dni, prace instalacyjne, prace elewacyjne, wykonanie wylewek i prace wykończeniowe. Całość powinna zamknąć się w około 90 dni.
  6. Etap szósty ma związek z zakończeniem budowy. Wymaga zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i wystąpienia o pozwolenie na użytkowanie danego budynku. Wówczas można w domu spokojnie zamieszkać. Pozwolenie na użytkowanie ulega uprawomocnieniu, gdy urząd w ciągu 21 dni nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia zakończenia robót budowlanych. Protokolarnego przekazania powinien dokonać kierownik budowy.

Nie da się ukryć, że budowa domów szkieletowych trwa o wiele krócej niż klasycznych domów murowanych. Poza wykonaniem fundamentu nie są w tym przypadku potrzebne żadne prace mokre. Oznacza to dużą niezależność od warunków pogodowych. Budynek powstać więc może w zaledwie kilka miesięcy. Nie trzeba się jednak obawiać o jego solidność. Pod tym względem domy z prefabrykatów wcale nie przegrywają z tym wznoszonymi tradycyjnie. Wypadają zresztą doskonale także pod kątem kosztów inwestycji. Są tanie nie tylko w budowie, ale i eksploatacji czy późniejszym utrzymaniu.

Domy szkieletowe kojarzą się wielu osobom głównie z krajami Ameryki Północnej. Rzeczywiście cieszą się one tam dużą popularnością. Dlatego często nazywane są domami kanadyjskimi. Jednak technologia ta nie powstała wcale w Kanadzie czy w USA. Do Ameryki Północnej trafiła razem z osadnikami, którzy przybywali do Stanów Zjednoczonych z Europy. Na Starym Kontynencie domy prefabrykowane są popularne np. w Skandynawii i Niemczech. Coraz częściej spotkać się z nimi można także w Polsce.

Domy powstałe z prefabrykatów mają naprawdę sporo zalet. Ich największym atutem jest oczywiście krótki czas budowy. Pod tym względem wygrywają one znacznie z domami murowanymi, które są doskonale wszystkim znane.  Dom szkieletowy wznieść można w całości w zaledwie kilka miesięcy. To świetna informacja dla tych osób, dla których czas ma duże znaczenie. Sporo ludzi chce szybko wprowadzić się do swojego własnego domu i domy modułowe im to właśnie umożliwiają. Często wznoszone są w całości w zaledwie 90 dni. Co więcej, pod względem jakości wcale nie wypadają gorzej od budynków murowanych.

Polecane wpisy

Korzyści z posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków

Korzyści z posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków

Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób mieszkających poza miastem. Taka inwestycja niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno ekologicznych, jak i finansowych. Dzięki własnej oczyszczalni możemy znacząco zmniejszyć wpływ...

czytaj dalej

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie realizacje

Dom Nowoczesny XL – Karczów

Dom Nowoczesny XL – Karczów

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym Powierzchnia użytkowa domu: 130 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją: https://zimmermann-haus.com.pl/dom-nowoczesny-xl-130m2 Darmowa...

Dom Klasyczny lustro – Chrząstowice

Dom Klasyczny lustro – Chrząstowice

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymPowierzchnia użytkowa domu: 97 m2 Link do oryginalnego projektu przed adaptacją:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-klasyczny-97m2/Darmowa wycena...

Dom Energo 101 – Blachownia

Dom Energo 101 – Blachownia

Prefabrykowany dom parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 101 m2Wykończenie: Pod klucz Link do oryginalnego projektu przed adaptacją:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-101 Darmowa...

Dom Energo 85 – Walidrogi

Dom Energo 85 – Walidrogi

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/Darmowa wycenaWybudujemy Twój Dom marzeń+48 662 355...