flexile-white-logo

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Jakie ogrzewanie wybrać?

utworzone przez | sty 18, 2023 | Budowa domu | 0 komentarzy

Jeśli mowa o ogrzewaniu domu to do wyboru są w zasadzie tradycyjne grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Który sposób ogrzewania wybrać do danego budynku, aby uzyskać najlepsze efekty? Właściciele domów powinni pod uwagę wziąć dwa główne kryteria. Pierwszym jest zapewnienie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, a drugim możliwie niskie wydatki inwestycyjne związane z instalacją grzewczą oraz jej późniejszą eksploatacją. Zatem na co się zdecydować?

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Już samo stworzenie projektu ogrzewania podłogowego nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem w tym przypadku zaprojektować dodatkową warstwę podłogi, aby zachować odpowiednią wysokość wnętrza. Poza tym pomieszczenia należy zaaranżować w taki sposób, aby były zgodnie z wymaganiami instalacji ogrzewania podłogowego. Takie ogrzewanie nie sprawdzi się pod ciężkimi meblami czy wanną. Wymaga zastosowania określonego wykończenia podłogi. Nie ma tutaj pełnej dowolności. Okazuje się bowiem, że drewniana podłoga w dużej mierze obniża sprawność ogrzewania podłogowego. O wiele lepiej sprawdza się kamień lub ceramika.

Mimo wszystko ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularne. Okazuje się nieocenione tam, gdzie są duże pomieszczenia np. łazienki czy korytarze. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią marznąć w stopy.

W tym przypadku trzeba mieć na względzie fakt, że trzeba w odpowiedni sposób dostosować parametry instalacji centralnego ogrzewania. Należy wybrać instalację niskotemperaturową – temperatura zasilania i powrotu oscyluje wówczas w okolicach 30-40 stopni Celsjusza. To idealne warunki pracy dla kotłów kondensacyjnych, które cechują się bardzo wysoką sprawnością. Osoby, które zdecydują się na tego typu kocioł, mogą sumaryczni zaoszczędzić do 20% w skali roku na kosztach eksploatacji centralnego ogrzewania.

Należy też pamiętać o tym, że możliwe jest ogrzewanie całego domu przy pomocy ogrzewania podłogowego, ale nie jest to zalecane. Powody są dwa – komfort użytkowników i wykorzystanie energii cieplnej w sposób racjonalny. Są pomieszczenia, które wciąż lepiej jest ogrzewać grzejnikami np. sypialnia.

Nie da się ukryć, że ogrzewanie podłogowe jest niemal niewidoczne. Dla wielu osób jest to jego ogromna zaleta. Można więc każde pomieszczenie zaaranżować w niemal dowolny sposób. Z uwagi na mniejszy ruch powietrza we wnętrzach z zamontowaną podłogówką kurz nie jest zbyt dużym problemem. Ogrzewanie podłogowe jest więc dobrą opcją dla alergików. Ogrzewanie tego typu jest polecane osobom, które dysponują pompą ciepła czy kotłem kondensacyjnym. Sprawdza się w domach, w których jest sporo przeszkleń. Tam montaż grzejników bywa trudny – z uwagi na niewielką ilość miejsca na ścianach. Wybierając ogrzewanie podłogowe można cieszyć się wysokim komfortem cieplnym, a jednocześnie utrzymywać w domu nieco niższą temperaturę np. o 2 stopnie Celsjusza. To oznacza naprawdę duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Zalety grzejników tradycyjnych

Zalety grzejników tradycyjnych

Grzejniki to wciąż nieodłączny element wielu domów. Są osoby, które po prostu nie mają zaufania do innych systemów grzewczych. Dzisiaj nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem grzejników do nowoczesnych, niskotemperaturowych instalacji grzewczych o dużej wydajności. Wystarczy postawić na odpowiednie modele.

Jakie są największe zalety klasycznych grzejników? Wymienić tutaj warto swobodę w zakresie regulowania temperatury. Wystarczy skręcić głowicę, podnieść ją lub obniżyć. W ramach tego samego budynku w każdym pomieszczeniu inna osoba może ustawić temperaturę, która jej najbardziej odpowiada. W pokoju dziecięcym może być więc cieplej niż w salonie czy sypialni rodziców. W przypadku ogrzewania podłogowego jest to już znacznie trudniejsze do zrobienia.

Należy wspomnieć także o bezwładności grzejników. Cechuje się ona szybkim podnoszeniem temperatury w pomieszczeniach, w których są one zlokalizowane. Jest to bardzo ważne wtedy, gdy użytkownik wraca do domu po dłuższej nieobecności i dopiero włącza ogrzewanie. Dla porównania wspomniane ogrzewanie podłogowe rozgrzewa się o wiele dłużej.

Dla niektórych osób bardzo ważne jest to, że kaloryfery w żadnym stopniu nie ograniczają wyboru materiału, który ma znaleźć się na podłodze. Z powodzeniem można więc zdecydować się na posadzkę drewnianą, która przy ogrzewaniu podłogowym nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Nie ma też żadnych ograniczeń, jeśli mowa o wyborze mebli i dywanów. Są to elementy, które nadają wnętrzu przytulności, ale niekoniecznie są dobre dla ogrzewania podłogowego.

Trzeba też przyznać, że obecnie w sklepach znaleźć można bardzo efektowne wizualnie grzejniki dekoracyjne. Są one niewątpliwie elementem ozdobnym wnętrza, w którym się znajdują. Przy okazji bezproblemowo współpracują ze wspomnianym już ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Podsumowując, kaloryfery są prostsze i szybsze w montażu niż ogrzewanie podłogowe. W razie jakiejkolwiek awarii można je bez większego problemu naprawić. Taka instalacja jest też tańsza niż tzw. podłogówka. Grzejniki pozwalają na szybką zmianę temperatury w pomieszczeniu. Można zdecydować się na kaloryfery dekoracyjne, które przy okazji poprawiają estetykę wnętrza.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co jest lepsze?

W przypadku grzejników sposób dystrybucji ciepłą do poszczególnych pomieszczeń odbywa się przede wszystkim poprzez konwekcję. Z kolei nowoczesne ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło na skutek promieniowania podczerwonego. Popularna podłogówka zapewnia równomierny rozkład ciepła i pod tym względem wygrywa z kaloryferami. Jedną z cech typowych dla ogrzewania podłogowego jest duża bezwładność cieplna.

Grzejniki wiszące na ścianie raczej szybko się nagrzewają, ale i szybko stygną. W przypadku podłogówki jest wręcz odwrotnie. W układzie podłogowym temperatura czynnika grzewczego wynosi do 55 stopni Celsjusza. Przy układzie grzejnikowym sięgać może 90 stopni Celsjusza.

Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki tradycyjne, możesz je ze sobą połączyć. Oczywiście taka hybrydowa dystrybucja ciepła nie jest prosta do wykonania i nie należy także do najtańszych. Z uwagi na specyfikę układów trzeba bowiem zastosować odpowiednie rozdzielacze.

Sposób ogrzewania należy zawsze dobierać odpowiednio do swoich potrzeb, oczekiwań i zwyczajów. Jeśli w pomieszczeniach ma być utrzymywania stała temperatura, ogrzewanie podłogowe będzie strzałem w dziesiątkę. Z kolei, gdy ważna jest możliwość szybkiej zmiany temperatury, lepiej sprawdzą się standardowe grzejniki, bo szybko się nagrzewają. Ogrzewanie podłogowe w porównaniu z klasycznymi kaloryferami nagrzewa się o wiele wolniej. Warto rozważyć także system mieszany. Mowa tutaj o sytuacji, gdy w sypialniach i łazience znajdują się grzejniki, a podłogówka wykorzystywana jest w pozostałych pomieszczeniach.

Jedno jest pewne. Prace instalacyjne warto zawsze zlecać doświadczonym firmom, które są w tym zakresie wyspecjalizowane. Nie należy także oszczędzać  na urządzeniach grzewczych. To bowiem oszczędności pozorne, które mogą się kiepsko skończyć.

Polecane wpisy

Poradnik wyboru drzwi zewnętrznych

Poradnik wyboru drzwi zewnętrznych

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to istotny krok przy tworzeniu bezpiecznego i funkcjonalnego domu. Drzwi te nie tylko pełnią rolę wizytówki, ale również chronią przed warunkami atmosferycznymi oraz niepożądanymi gośćmi. Decyzja o zakupie powinna uwzględniać...

czytaj dalej

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie realizacje

Energo 85 -pod klucz- Borki Wielkie

Energo 85 -pod klucz- Borki Wielkie

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/[dmg_masonry_gallery...

Energo 85 -stan deweloperski – Sieraków Śląski

Energo 85 -stan deweloperski – Sieraków Śląski

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/[dmg_masonry_gallery gallery="258633,258635,258636"...

Energo 103 – stan deweloperski – Szczedrzyk

Energo 103 – stan deweloperski – Szczedrzyk

Prefabrykowany dom parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 103 m2Wykończenie: Stan deweloperski Link do oryginalnego projektu przed...

Klasyczny – stan deweloperski – Krupski Młyn

Klasyczny – stan deweloperski – Krupski Młyn

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymPowierzchnia użytkowa domu: 97 m2Wykończenie: Stan Deweloperski Link do oryginalnego projektu przed...