flexile-white-logo

Ubezpieczenie domu gotowego lub w domu w budowie

utworzone przez | lut 27, 2023 | Budowa domu | 0 komentarzy

W Polsce coraz częściej obserwowane są wichury, powodzie i nawałnice. Dlatego warto ubezpieczyć swój dom. Dotyczy to zarówno budynków gotowych, jak i tych w trakcie budowy. Czasem skutki szkody, która powstała na etapie budowy są większe niż w przypadku domów gotowych. Nie zawsze można im bowiem przeciwdziałać. Plac budowy mało kiedy jest bowiem odwiedzany codziennie.

Czy warto ubezpieczyć dom?

Na dom większość osób pracuje całe swoje życie. Mało kto jednak myśli o przykrych sytuacjach losowych, które mogą się wydarzyć. Koszty ich usuwania są niekiedy ogromne. Dlatego ubezpieczenie domu – gotowego lub w budowie powinno być dla każdego podstawą.

Ubezpieczenie domu pozwala przede wszystkim na ograniczenie kosztów. Nawet zwykła pęknięta rura może narobić pokaźnych szkód. Trzeba zająć się wtedy osuszaniem powierzchni, a niekiedy i skuwaniem tynków. Awaria centralnego ogrzewania czasem oznacza konieczność wymiany całego pieca. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się na ogół w najmniej oczekiwanych momentach. Warto więc się odpowiednio wcześniej przed nimi zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie.

Mieszkańcy domów wiedzą doskonale, że w ich przypadku ryzyko związane ze zmianami pogodowymi jest spore. Wichura może uszkodzić dach czy elewację. Roztopy i ulewy z kolei powodują często podtopienia. To oznacza kosztowny remont. Na skutek jednego uderzenia pioruna spłonąć może cały dom.  Ubezpieczenie domu jest więc niezwykle istotne. Czasem warto nawet rozważyć ubezpieczenie garażu, ogrodzenia czy bramy. Zmienne warunki atmosferyczne bywają w końcu bardzo niebezpieczne. Mitem jest to, że ubezpieczenie domu jest drogie. Wszystko w zasadzie zależy od rodzaju posiadanej polisy. Ubezpieczyć można jedynie same ściany budynków czy jego wnętrze. Cena może być w zależności od tego wyższa lub nisza.

Oczywiście nawet najlepsze ubezpieczenie nie uchroni przed kradzieżą, ale może przynajmniej stanowić jakąś jej rekompensatę. To bardzo ważne, gdy w domu przechowywane są wartościowe przedmioty, meble, dzieła sztuki. Dodatkowo warto je wcześniej wycenić, aby w razie czego uzyskać odpowiednio wysoką rekompensatę od ubezpieczyciela. Przed kradzieżą ubezpieczyć można też domy w trakcie budowy, ale będące w stanie surowym zamkniętym.

Gdzie ubezpieczyć dom?

W zasadzie  w Polsce działa sporo różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy więc powinien znaleźć polisę dopasowaną do swoich potrzeba.

Na starcie trzeba się zastanowić, przed jakimi zdarzeniami ma być zabezpieczony dany budynek. Trzeba przejrzeć kilka różnych ofert, w tym OWU z uwzględnieniem działu, który poświęcony jest wyłączeniom odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Potem przychodzi oczywiście czas na nawiązanie kontaktu z danym ubezpieczycielem. Trzeba dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy. Zazwyczaj trzeba dokładnie określić, co wchodzi w skład wyposażenia domu.

Co ciekawe, ochronie ubezpieczeniowej nie podlega działka, na której znajduje się dom. Jeśli mowa o domach w budowie, to polisę podpisać można dopiero podczas wykonywania pierwszych prac ziemnych przy fundamentach. O ryzyko kradzieży ubezpieczenie można rozszerzyć dopiero po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego. Warto wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie – najbardziej atrakcyjne cenowo i zawierające wszystkie potrzebne elementy ochrony.

Rodzaje ubezpieczeń dla domu

Rodzaje ubezpieczeń dla domu

Standardowa polisa chroni nieruchomość razem z elementami stałymi. Wyróżnia się dwa rodzaje ubezpieczeń – od ryzyk wszystkich All Risks i od ryzyk nazwanych. Pierwszy obejmuje wiele różnych potencjalnych zagrożeń. Mowa tutaj o zdarzeniach losowych, poza tymi, które zostały wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Taka polisa chroni w nieco mniejszym zakresie, bo często ogranicza się do wąskiej listy podstawowych zagrożeń – pożar, śnieg, grad, silny wiatr, uderzenie pioruna, zalanie, upadek drzewa.

Podstawową polisę można jednak uzupełnić, stosując dodatkowo płatne rozszerzenia:

  1. Powódź – w polisach często jest obwarowywana dodatkowymi zapisami np. karencją miesięczną. Są też lokalizacje narażone na zalanie – których nie można ubezpieczyć przed powodzią lub jest to drogie.
  2. Ruchomości domowe – przedmioty znajdujące się w budynku, czasem także zwierzęta domowe.
  3. Domowy assistance – wsparcie bezgotówkowe, które polega na organizacji oraz pokryciu kosztów interwencji specjalistów np. hydraulika.
  4. OC w życiu prywatnym – jest to ubezpieczenie chroniące lokatorów (nie tylko ubezpieczającego) i innych członków gospodarstwa domowego.
  5. Kradzież z włamaniem – w podstawowej wersji ubezpieczenia często jej nie ma. Jest jednak bardzo ważnym elementem w przypadku domów, w których znajdują się drogocenne przedmioty.

Oczywiście lista rozszerzeń jest o wiele szersza. Wymienić tutaj można np. kradzież bez włamania, przepięcie, wandalizm, stłuczenie szklanych przedmiotów. Aby takie rozszerzenia wykupić najpierw trzeba podpisać polisę podstawową. Każde rozszerzenie to na ogół kolejna umowa podnosząca nieco cenę składki.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Co ciekawe, w przypadku domów w budowie kwotę ubezpieczenia ustal sam klient. W zasadzie sumę ubezpieczenia określa się jako planowaną wartość inwestycji na koniec danego kresu ubezpieczenia. Wtedy nie trzeba zbyt często dokonywać zmian w polisie. Ceny są tutaj różne – sporo zależy od ubezpieczyciela.

Oczywiście zawsze warto podjąć pewne kroki i samodzielnie zabezpieczyć swoją nieruchomość przed różnego rodzaju zagrożeniami. Okazuje się też, że każde dodatkowe zabezpieczenie może powodować uzyskanie u danego ubezpieczyciela dodatkowej zniżki. Do zniżki zazwyczaj uprawniają zabezpieczone otwory okienne i drzwiowe, którymi do środka mogliby dostać się złodzieje, a także stały dozór placu budowy. W praktyce wysokość rocznej składki za dom w budowie wynosi maksymalnie kilkaset złotych.

Wyższe składki obowiązują na ogół w przypadku domów drewnianych czy drewnianych domów letniskowych. Wynika to z wyższego ryzyka pożaru. Warto wiedzieć, że dzisiaj polisa na ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest często wymaganym zabezpieczeniem przez banki podczas starania się o kredyt hipoteczny na budowę domu.

Na sumaryczny koszt ubezpieczenia wpływa metraż budynku, jego lokalizacja, konstrukcja czy rodzaj zabudowy. Nie  bez znaczenia są także wspomniane już zabezpieczenia własne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na ogół tanie ubezpieczenia mają ograniczony, wąski zakres ochrony. Czasem obejmują tylko zdarzenia losowe, a suma gwarancyjna jest niska. Więcej za ubezpieczenie płaci się w większych miastach, bo tam nieruchomości są po prostu droższe niż na terenach wiejskich.

Swój dom zawsze warto ubezpieczyć. Dotyczy to zarówno budynków gotowych, jak i tych będących dopiero na etapie budowy. Przyszłości nie można przewidzieć, a zdarzenia losowe np. uderzenia piorunów, wichury i powodzie niestety dotknąć mogą każdego. Trzeba być na taką ewentualność przygotowanym. Podobnie jest z kradzieżami czy włamaniami. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej.

Polecane wpisy

Proces zakupu działki

Proces zakupu działki

Zakup działki to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu, szczególnie gdy wiąże się z planami budowy domu czy inwestycji. Proces ten wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także znajomości przepisów oraz umiejętności analizy wielu...

czytaj dalej
Jak negocjować cenę działki?

Jak negocjować cenę działki?

Zakup działki to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Bez względu na to, czy planujesz budowę domu, założenie ogrodu, czy inwestycję deweloperską, cena gruntu ma kluczowe znaczenie dla całego projektu. Negocjacje z właścicielem mogą wydawać się trudnym...

czytaj dalej

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie realizacje

Dom Energo 85 – Borki Wielkie

Dom Energo 85 – Borki Wielkie

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/[dmg_masonry_gallery...

Dom Energo 85 – Sieraków Śląski

Dom Energo 85 – Sieraków Śląski

Dom jednorodzinny parterowyprojekt zimmermann-hausModułowy dom parterowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 85 m2 Link do oryginalnego projektu:https://zimmermann-haus.com.pl/dom-energo-85/[dmg_masonry_gallery gallery="258633,258635,258636"...

Dom Energo 103 – Szczedrzyk

Dom Energo 103 – Szczedrzyk

Prefabrykowany dom parterowyprojekt zimmermann-hausDom parterowy szkieletowy Dom jednorodzinny parterowyPowierzchnia użytkowa domu: 103 m2Wykończenie: Stan deweloperski Link do oryginalnego projektu przed...

Dom Klasyczny – Krupski Młyn

Dom Klasyczny – Krupski Młyn

Prefabrykowany dom parterowy projekt zimmermann-haus Dom szkieletowy z poddaszem Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowymPowierzchnia użytkowa domu: 97 m2Wykończenie: Stan Deweloperski Link do oryginalnego projektu przed...