Gruntowe wymienniki ciepła
.
Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest urządzeniem, które służy do wspomagania wentylowania budynków. Znacznie zwiększa ich komfort cieplny na skutek ujednolicenia temperatury powietrza, które jest dostarczane do środka. Wykorzystywana jest w tym przypadku duża pojemność cieplna gruntu, za sprawą której można zmniejszyć wahania temperatury powietrza docierającego do budynku w stosunku do powietrza pobieranego z atmosfery. Cała instalacja w zimie jest wykorzystywana do wstępnego ogrzewania, a latem do chłodzenia powietrza wprowadzanego do budynków. To system, który łączy w sobie wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Wprowadzamy do domów nowoczesny system wspomagania wentylacji. Mowa tutaj o gruntowym wymienniku ciepła Geosrong, który jest montowany pod płytą fundamentową budynku. To element wykonany z wysokiej klasy tworzywa, który jest usadawiany na podłożu z kruszywa dolomitowego.
- To pierwszy GWC bezprzeponowy wykonany w nowoczesnej technologii antywirusowej, antybakteryjnej i antygrzybicznej.
- To pierwszy GWC bezprzeponowy pracujący w układzie TICHELMANNA. Dlatego strumienie powietrza są ukierunkowane – nie zachodzi przepływ na skos bądź najkrótszą drogą, tak jak ma to miejsce w innych urządzeniach.
- To pierwszy GWC posiadający najlepszą wymianę termodynamiczną na tle podobnych rozwiązań. Odzysk ciepła następuje na skutek dyfuzji od podłoża i przez przenikanie poprzez stopy betonowe od góry.

W czasie pomiarów wykonywanych zimą przy ujemnych temperaturach utrzymujących się przez kilka dni powietrze na wyjściu z wymiennika nigdy nie miało temperatury ujemnej. W przypadku wymienników montowanych w obrysie fundamentów temperatury za wymiennikiem wahały się od 1 do 4 stopni Celsjusza. Latem przy bardzo wysokich temperaturach trwających przez wiele dni powietrze na wyjściu z wymiennika osiągało temperaturę rzędu 14-17 stopni Celsjusza. W letnie dni w wymienniku ma miejsce wytrącanie wilgoci z powietrza. Skropliny są samodzielnie odprowadzane do podłoża wymiennika. Zimą przy niskich temperaturach następuje z kolei samodzielne dowilżanie powietrza z gruntu. Poprawia to oczywiście ogólny komfort wewnątrz pomieszczeń, do których trafia dane powietrze.
Jak to działa?
Powietrze przez czerpnię z filtrem przedostaje się kanałem wentylacyjnym do specjalnego kolektora rozdzielającego. Stamtąd trafia do poszczególnych połówek kanałów. Tam zachodzi proces wymiany termodynamicznej poprzez gruntowy wymiennik ciepła i przez kontakt z podłożem dolomitowym.
Jakie zalety ma to rozwiązanie?
- Dogrzewanie powietrza w mroźne miesiące.
- Zapewnianie latem przyjemnego chłodu – tzw. naturalna klimatyzacja.
- Dowilżanie powietrza w okresie zimowym – bardzo istotne dla alergików.
- Gwarancja dożywotnia.
- Znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia – kilkaset złotych w skali roku.
- Rezygnacja z montażu klimatyzacji – oszczędność około 3 tysięcy złotych.